Projekt NISAN

Diagnostyka telemedyczna z wykorzystaniem sensorów nieinwazyjnych

Głównym celem projektu NISAN, realizowanego w ramach 5 Programu Ramowego KE w latach 2002-2004 , było zaprojektowanie, skonstruowanie, rozwinięcie, praktyczne przetestowanie oraz upowszechnienie domowej platformy medycznej, czyli inteligentnego systemu umożliwiającemu pacjentowi diagnostykę i samodzielne leczenie w warunkach domowych, z wykorzystaniem zaawansowanych rozwiązań telemedycznych do komunikacji z personelem medycznym.

Projekt NISAN miał równiez na celu zwiększenie efektywności leczenia osób, wymagających stałego leczenia antykoagulacyjnego.  Projekt ten przyczynić się również może do polepszenie jakości życia pacjentów, wymagających stałego leczenia, a w szczególności przewlekłego stosowania leków antykoagulacyjnych, pozwalając im na samodzielne prowadzenie niezbędnych do prawidłowego leczenia badań diagnostycznych. Podobnie jak ma to już obecnie miejsce w przypadku cukrzycy, pacjenci ci uwolnieni zostaną od konieczności częstych badań wykonywanych w warunkach laboratoryjnych na rzecz samodzielnie wykonywanych testów domowych. W efekcie zrealizowanych w ramach projektu działań oczekiwać można znacznych oszczędności, związanych z jednej strony z bardziej adekwatnym leczeniem pacjentów, a z drugiej z ich większą produktywnością spowodowaną oszczędnością czasu na badania wykonywane w czasie i miejscu dogodnym dla pacjenta.

W ramach projektu NISAM Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi dokonał pilotażu platformy telemedycznej służącej do zdalnej oceny parametrów krzepnięcia krwi.